Czy Tirzepatide to podróbka Ozempic?
Oba leki są obiecujące nie tylko pod względem poprawy zdrowia metabolicznego, zmniejszenia stężenia hemoglobiny A1C (hbA1C) i pomocy w utracie wagi – dane pokazują również, że mogą one zmniejszać prawdopodobieństwo zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca lub udar, i poprawiać wyniki sercowo-naczyniowe we wszystkich dziedzinach
Wbrew powszechnym błędnym opiniom Tirzepatide to nie jest tani zamiennik lub nawet podróbka dla Ozempic. Najnowsze badania pokazują wprost – jest on nie tyle zamiennikiem co pełnoprawnym lekiem oferującym lepsze efekty w leczeniu cukrzycy i otyłości o szerszym spektrum działania
W odpowiedzi na pojawiające się fałszywe artykuły i opinie „domorosłych ekspertów” wprowadzających w błąd w tym artykule porównamy bezpośrednio dwa z tych leków – z których jeden został właśnie zatwierdzony w zeszłym roku. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do naszego artykułu
Co to jest Ozempic (Semaglutyd)?
Ozempic to marka semaglutydu do wstrzykiwań, leku stosowanego w leczeniu cukrzycy typu 2. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła Ozempic w 2017 roku. Należy do klasy leków zwanych agonistami receptora GLP-1. FDA ponownie zatwierdziła Ozempic w 2020 roku w celu zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów z cukrzycą typu 2 i chorobami serca.
Typowa dawka początkowa leku Ozempic wynosi 0,25 miligrama raz w tygodniu przez cztery tygodnie, a następnie 0,5 miligrama raz w tygodniu przez co najmniej cztery tygodnie.
Jeśli docelowy poziom cukru we krwi nie zostanie osiągnięty przy 0,5 miligrama tygodniowo, dawkę można stopniowo zwiększać do maksymalnie 2 miligramów tygodniowo.
Co to jest Tirzepatide?
Tirzepatide oferowany przez nasz sklep to bardzo nowy lek, który został właśnie zatwierdzony w 2022 roku. Podobnie jak Ozempic i on jest podwójnym agonistą receptora GLP-1 i zależnym od glukozy polipeptydem insulinotropowym (GIP).
Tirzepatide jest pierwszym lekiem w swojej klasie i oczekuje na dopuszczenie do stosowania również jako lek odchudzający w leczeniu otyłości.
Poznaj Tirzepatide firmy Endogenic
Nasz sklep oferuje markowy i oryginalny Tirzepatide od szeroko znanej i uznanej firmy Endogenic. Potrzebujesz dowodu jakości i skuteczności? Oferowany przez nas produkt posiada niezbędne certyfikaty jakości i został przebadany laboratoryjnie w niezależnych ośrodkach badawczych.
Wspomniane wyniki badań laboratoryjnych są dostępne publicznie – publikujemy je także i my poniżej

Czy Tirzepatide należy do tej samej klasy leków co Ozempic?
Nasz Tirzepatide jest obecnie jedynym lekiem w swojej klasie, zwanym podwójnym agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1) zależnego od glukozy (GIP). Tirzepatide nie tylko działa tak jak Ozempic i można oczekiwać od niego takich samych (jak nie lepszych) efektów co dodatkowo ma szerze spektrum działania niż Ozempic
Oznacza to, że Tirzepatyd działa na dwa różne sposoby – poprzez aktywację receptorów GLP-1 i GIP.
Ozempic należy do klasy leków będących agonistami receptora GLP-1, więc działa podobnie do Tirzepatydu jednakże bez aktywacji szlaków GIP co przemawia na korzyść Tirzepatide
Aby zrozumieć różnice w ich działaniu musisz wiedzieć czym więc są receptory GLP-1 i zależne od glukozy polipeptydy insulinotropowe? Przyjrzyjmy się, jak te dwie rzeczy wpływają na poziom glukozy we krwi.
Receptory GLP-1
Receptory GLP-1 to białka znajdujące się na komórkach beta trzustki (narząd wytwarzający insulinę), jak również na neuronach w mózgu. Pobudzają wydzielanie insuliny w odpowiedzi na wysoki poziom glukozy we krwi.
Leki będące agonistami receptora GLP-1 stymulują te receptory do produkcji insuliny, gdy poziom cukru we krwi jest wysoki, co pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi.
Agoniści receptora GLP-1 również spowalniają trawienie, co może zapobiegać skokom cukru we krwi po jedzeniu i promować uczucie sytości.
Peptyd insulinotropowy (GIP)
Glukozozależny peptyd insulinotropowy (GIP) to hormon wydzielany w jelicie cienkim. Kiedy jesz, GIP stymuluje wydzielanie insuliny w odpowiedzi na wzrost poziomu glukozy, pomagając obniżyć poziom cukru we krwi po jedzeniu. GIP spowalnia również trawienie.
Tirzepatide jest skuteczniejszy ponieważ aktywuje nie tylko receptory GLP-1, ale także GIP, pomagając obniżyć poziom cukru we krwi na dwa sposoby. Dla porównania, Ozempic działa tylko poprzez promowanie aktywacji receptorów GLP-1.
Skuteczność Tirzepatide vs Ozempic
Skuteczność Tirzepatide
Przeprowadzono 40-tygodniowe badanie na pacjentach z cukrzycą typu 2, którzy również przyjmowali metforminę. Średnia wyjściowa hemoglobina A1c wynosiła 8,3%.
Pacjentom podawano różne dawki Tirzepatide, a oto jak obniżyli poziom cukru we krwi:
- 5 miligramów: 2% redukcja A1c
- 10 miligramów: 2,2% redukcja A1c
- 15 miligramów: 2,3% redukcja A1c
Skuteczność Ozempic
Według dwóch różnych badań, oto jak bardzo Ozempic obniżył poziom A1c u dorosłych (początkowo A1c na poziomie 8%):
- 0,5 miligrama Ozempic tygodniowo: 1,4% redukcja A1c
- 1 miligram tygodniowo Ozempic: 1,6% redukcja A1c
Który środek jest lepszy na cukrzycę?
Porównując ostatnie badania naukowe, widzimy jednoznacznie, że Tirzepatide jest nie tylko skuteczną alternatywą ale i może być nieco skuteczniejszy w obniżaniu poziomu A1c
Co jest lepsze na odchudzanie – Tirzepatide czy Ozempic?
Tirzepatide jako środek na odchudzanie
Według badania z 2022 r., oto jak Tirzepatide wpłynął na utratę wagi uczestników po 72 tygodniach:
- 5 miligramów: 15% redukcja masy ciała
- 10 miligramów: 19,5% redukcja masy ciała
- 15 miligramów: prawie 21% redukcja masy ciała
Ozempic jako środek na odchudzanie
Po 52 tygodniach używania Ozempic w dawce 0,4 miligrama tygodniowo, średnia utrata masy ciała wyniosła 13,8%. Maksymalna dawka leku Ozempic wynosi 2 miligramy na tydzień, więc 0,4 miligrama to dolna granica potencjalnego zakresu dawkowania.
Który środek jest lepszy na ochudzanie?
Badania te jasno sugerują, że Tirzepatyd może być bardziej skuteczny w promowaniu utraty wagi. Jednak indywidualne wyniki będą się różnić.
Podobieństwa i różnice między Tirzepatide a Ozempic
Podobieństwa
- Zalecane dla osób w wieku 18 lat i starszych
- Nie są zalecane w czasie ciąży lub laktacji
- Zawierają jako substancję czynną agonistę receptora GLP-1
- Raz w tygodniu leki do wstrzykiwań na cukrzycę typu 2
- Może powodować utratę wagi oprócz obniżenia poziomu cukru we krwi
- Podobne skutki uboczne
Różnice
- Różne klasy leków (agonista receptora GLP-1 w porównaniu z podwójnym glukozozależnym polipeptydem insulinotropowym (GIP) i agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1))
- Ozempic jest zatwierdzony do zmniejszania ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów z cukrzycą typu 2 i chorobami serca, podczas gdy Tirzepatide nie jest
Czy Tirzepatide jest silniejszy niż Ozempic?
Tirzepatide to inny rodzaj leku i jest dostępny w wyższych dawkach niż Ozempic. Nie musi to oznaczać, że jest „silniejszy”, zwłaszcza że te dwa leki nie należą do tej samej klasy leków. Jeżeli chcesz uzywać obu tych środków w celu spalania tkanki tluszczowej – w tym zestawieniu Tirzepatide wypadana znacznie lepiej co jest poparte wcześniej omawianymi badaniami naukowymi
Korzyści z Tirzepatide w porównaniu z Ozempic
- Tirzepatyd może być skuteczniejszy w obniżaniu poziomu cukru we krwi w porównaniu z lekiem Ozempic.
- Działa na obniżenie poziomu cukru we krwi na dwa różne sposoby w porównaniu z jedną główną metodą Ozempic.
- Dostępny w szerszym zakresie dawek w porównaniu do Ozempic.
- Znacznie niższa cena i większa dostępność na rynku
Czy można razem stosować Tirzepatide i Ozempic?
Nie należy przyjmować razem Tirzepatide i Ozempic. Przyjmowanie ich razem może skutkować cięższymi działaniami niepożądanymi i zwiększać ryzyko wystąpienia rzadkich powikłań.
Możesz być w stanie przyjmować inne rodzaje leków przeciwcukrzycowych wraz z Tirzepatydem i Ozempicem (takie jak metformina), ale zanim to zrobisz, powinieneś skonsultować się z lekarzem i farmaceutą.
Podsumowanie
Tirzepatyd i Ozempic należą do różnych klas leków, ale mają podobne działanie jako agoniści receptora GLP-1. Ozempic jest zatwierdzony od 2017 r., a Tirzepatide dopiero w 2022 r.
Ponieważ działają w podobny sposób, oba leki mają podobne skutki uboczne i potencjalne ryzyko.
W bezpośrednim porównaniu Tirzepatide może być skuteczniejszy zarówno w promowaniu utraty wagi i obniżaniu poziomu glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu 2 co czynie z niego nie tyle tani zamiennik co pełnoprawny skuteczny lek o nawet szerszym działaniu